Kto z nas nie lubi po całym dniu pracy zanurzyć się w relaksującym nastroju? Dzięki świeczkom, jesteśmy w stanie łatwo wprowadzić w naszym otoczeniu miłą atmosferę, wprowadzając do wnętrza zarówno przyjemne zapachy jak i nastrój wywołany płomieniem palących się świec.
Dziś podpowiadamy, w jaki sposób palić sojowe świece zapachowe, żeby długo cieszyć się zapachem jak i samymi świecami.
#1 Długość palenia świecy
Aby w pełni cieszyć się walorami zapachowymi świec sojowych należy pozwolić świecy osiągnąć właściwą temperaturę palenia i podgrzania wosku, z którego świeca się składa. Taki efekt osiągniemy już w momencie, gdy na całej powierzchni wosk stopi się równomiernie. Aby jednak nie uległ przegrzaniu i nie stracił swoich właściwości zalecamy jednorazowe palenie świecy nie dłużej niż do 4 godzin. Po tym czasie powinnaś zgasić świecę i pozwolić jej odpocząć. Gdy wosk wystygnie, możesz zapalić ją ponownie pamiętając o przycięciu knota do około 5mm długości ponad woskiem.
#2 Podstawki pod świece
Świece Wonne Ziele sprzedawane są w szklanych opakowaniach co zapobiega rozlaniu się wosku z palącej świecy, jednak zalecamy stawianie świec na dodatkowych podstawach celem uniknięcia popażenia blatu stołu lub biurka, na którym stawiasz świecę. Szkło rozgrzewa się do wysokich temperatur i blaty mogłyby ulec uszkodzeniu.
#3 Przechowywanie świec
Stawianie świec w suchym i chłodnym miejscu pozwala zachować ich właściwości na dłużej. Zabezpiecz świecę przed bezpośrednim słońcem, w miejscach, gdzie nie dociera ciepło z kominka, kaloryfera lub innego dodatkowego źródła ciepła.
#4 Czyszczenie z kurzu
Większość naszych świec posiada zabezpieczenie przed kurzem w postaci pokrywki, którą wystarczy nałożyć po skończonym paleniu świecy. Jeśli jednak nie używasz pokrywek a na świecy zgromadził się kurz, wystarczy, że przetrzesz ją suchą szmatką zbierając warstewkę kurzu. Pamiętaj, żeby zrobić to przed kolejnym paleniem świecy.
#5 Nierównomierny płomień lub kopcenie świecy
Jeśli ustawisz świecę w ciągu komunikacyjnym jej płomień może palić się nierówno, bo wpływ ma na to przeciąg, jaki panuje zazwyczaj w takich miejscach. Może mieć na to również wpływ nierówne ustawienie na podstawce – jeśli świeca stoi krzywo, topiący się wosk nierównomiernie dociera do knota. Inną, częstą przyczyną nierównomiernego palenia się świec jest zbyt długi knot, który powoduje drganie płomienia, jego nadmierną wysokość (za długi knot powoduje szybsze spalanie się świecy) oraz kopcenie. Jeśli zauważysz, że Twoja świeca kopci, zgaś płomień i przytnij knot do długości około 5mm. Czasami, na czubku knota tworzy się „kulka” lub „grzybek”. Gdy zaobserwujesz je w swojej świecy to znak, że czas wygasić świecę i dać jej odpocząć.
Jeśli masz świecę z drewnianym knotem, to zjawisko skwierczenia, trzaskania jest normalnym efektem – nawiązuje tym do ogniska i palących się drew.
#6 Gaszenie świecy
Samo gaszenie świecy to również swoisty rytuał. Zazwyczaj świecę zdmuchujemy, ale my nie zalecamy takiego rozwiązania. Z prostej przyczyny: rozgrzany wosk jest płynny i dmuchając na płomień świecy możesz zdmuchnąć również roztopiony wosk a co za tym idzie poparzyć się lub zaplamić woskiem stół, obrus lub przedmioty znajdujące się blisko świecy. Nie zalewaj palącej się świecy wodą, bo może ona spowodować pęknięcie szklanego opakowania (szok termiczny). Najbezpieczniejszym sposobem wygaszenia palącej się świecy jest zwykłe zaduszenie płomienia. Odcięcie dopływu tlenu spowoduje natychmiastowe zgaśnięcie płomienia.
#7 Denkowanie świec
Często na forach i grupach miłośników świec słyszymy o denkowaniu świec. To nic innego, jak wypalanie świecy do samego końca, do dna opakowania. Jak wielu producentów świec nie rekomendujemy takiego rozwiązania. W trakcie denkowania świecy opakowanie, w jakim znajduje się świeca (szkło) ulega rozgrzaniu do wysokiej temperatury i może pęknąć. Stąd zalecamy, aby zakończyć palenie świecy po osiągnięciu około 1 cm wosku na dnie pojemnika.
#8 Recykling opakowania po świecy
Nasze opakowania do świec dobieramy w taki sposób, żeby nadawały się do dalszego użytku. Jak można ich używać po całkowitym wypaleniu świecy podpowiadamy w artykule: Świeczki zero waste 🙂
Mamy nadzieję, że nasze podpowiedzi pozwolą Ci cieszyć się świeczkami od Wonne Ziele dłużej. Polecamy też lekturę o BHP palenia świeczek, gdzie znajdują się wyjaśnienia, co oznaczają umieszczane na etykietach świec piktogramy.
Z pozdrowieniami,
zespół Wonne Ziele